בעיות במיתרי הקול – מצרידות ועד גידול

מיתרי הקול, הנקראים גם שפתות הקול, הם למעשה שתי רצועות המתוחות בצורה אופקית בקצה מערכת הנשימה, באופן כזה שכל כניסה ויציאה של אוויר עוברות דרכם. כאשר אנו רוצים להפיק קול, אנו מבצעים מתיחה של מיתרי הקול על מנת להפיק את הצליל המתאים, תהליך שמתבצע כמובן באופן אוטומטי ובלתי מודע. מאחר ומדובר ברקמות ביולוגיות הפועלות בעומס מתמיד, מיתרי הקול יכולים לסבול גם מבעיות, שהמוכרת ביותר שבהן היא הצרידות. צרידות הוא מצב בו הצלילים המופקים על ידי מיתרי הקול יוצאים בצורה מטושטשת או מוחלשת, ובמקרים קיצוניים גם לא יוצאים בכלל.

צרידות זמנית, צרידות ממושכת ושיתוק במיתרי הקול

עוצמת הצרידות תלויה מאוד בגורם לה. רובם המכריע של מקרי הצרידות הם מקרים זמניים שנפתרים מעצמם בתוך ימים ספורים, ומופיעים בעקבות שימוש רציף בקול רם ואימוץ מיתרי הקול, או בגלל מחלה זמנית בדרכי הנשימה. יחד עם זאת, ישנם גם מקרים של צרידות ממושכת, שנובעת מעישון, מחלות רקע, גידולים במיתרי הקול וכן הלאה. המקרה הקיצוני של בעיות במיתרי הקול הוא המקרה של שיתוק במיתרי הקול. במצב זה מתקבעים למעשה מיתרי הקול, שמאבדים את יכולת התנועה שלהם ובעקבות זאת, גם את יכולת הפקת הצלילים שלהם. שיתוק במיתרי הקול יכול להיגרם משלוש סיבות מרכזיות:

  • גידולים המתפתחים על מיתרי הקול
  • פגיעה בעצבים האחראים על העברת פקודות ההפעלה למיתרי הקול
  • פגיעה בסחוסים והמפרקים המפעילים את מיתרי הקול

שיתוק במיתרי הקול יכול לבוא לידי ביטוי באחד המיתרים בלבד, או בשני המיתרים גם יחד. שיתוק במיתר אחד יוביל לצרידות, קול חלש ורפוי וקשיי נשימה קלים. כאשר שני המיתרים חווים מצב של שיתוק, מאבד האדם את יכולת הדיבור וחווה קשיי נשימה משמעותיים, בגין חוסר היכולת של המיתרים להתרחק זה מזה לטובת מעבר אוויר.

טיפולי פיזיותרפיה, הזרקות ועד ניתוח במיתרי הקול

הטיפול במצב של שיתוק במיתרי הקול יכול לכלול מספר אלמנטים כדוגמת שיעורי דיבור, המיועדים ללמד את המטופל להפיק את הצלילים הנדרשים במצב החדש שנוצר, או הזרקות חומר מילוי שיסיט את מיתר הקול המשותק לקו האמצע, כך שפעולתו של המיתר התקין תהיה אפקטיבית יותר. יחד עם זאת, הטיפול המיטבי למקרה זה הוא ניתוח במיתרי הקול. במסגרת הניתוח, מבוצע חתך בצוואר, ודרכו מוחדר שתל שמוצמד למיתר הקול המשותק. כאשר המיתר התקין ינוע כרגיל, הוא יפגוש בקלות רבה יותר את המיתר המשותק שכעת נמצא קרוב יותר אליו, וכך ניתן יהיה להפיק קול רגיל ובעוצמה ראויה. ההחלטה בין ביצוע הטיפול באמצעות הזרקה או ניתוח, היא החלטה מקצועית שמתקבלת על סמך היקף הבעיה וחומרתה, ובהתאם ליכולת של כל אחד מסוגי הטיפולים, הזרקות מול ניתוח במיתרי הקול, להשיג את התוצאה הנדרשת.