תזונה טבעית

תזונה טבעית היא תזונה המורכבת ממזונות המגיעים מהטבע ואיננה עוברת שום תהליך תעשייתי או מעובד, אין בה חומרים משמרים או צבעי מאכל והיא כוללת מזונות דוגמת ירקות, פירות, אגוזים, שמנים טבעיים, צמחי מרפא, מקורות עשירים בסיבים תזונתיים ועוד. רבים מהאנשים נוטים לבלבל בין תזונה טבעית לתזונה טבעונית או צמחונית אך אין מדובר על אותם עקרונות תזונתיים שכן בתזונה טבעית כן ניתן ואף רצוי לצרוך מזונות מהחי.

תזונה טבעית מבוססת על עקרונות הנטורופתיה

נטורופתיה הינה רפואה טבעית הרואה את גוף האדם כמכלול שלם – גוף ונפש. טיפול נטורופתי מתבסס על חיזוק טבעי של הגוף שמטרתו למנוע היווצרות של מחלות ושלל סימפטומים ולכן תזונה טבעית הינה חלק בלתי נפרד מעקרונות הנטורופתיה.

מהם עקרונותיה של התזונה הטבעית?

  1. מזון מלא על פני מזון מעובד- מזון מלא הוכח כמסייע בתהליך ניקוי הרעלים מהגוף ולכן התזונה הטבעית מעדיפה מזונות מלאים עשירים בסיבים על פני מזונות שאינם מלאים או מזונות מעובדים.
  2. מזון עשיר בויטמינים ומינרלים – מזונות שמכילים כמות גדולה של ויטמינים ומינרלים דוגמת פירות טריים, ירקות טריים, עלים ירוקים לסוגיהם השונים, אגוזים,עשבי תבלין מסייעים בנטרול תנועתם של הרדיקלים החופשיים ומונעים נזק חמצוני בגוף.
  3. רעב בהשוואה לשובע – התזונה הטבעית מבוססת על עיקרון ״שובע קל״ שמשמעותו לשים אקסטרה תשומת לב על הכמויות אותן אנו צורכים. הגוף אמור להיות מסוגל לפנות בקלות את המזון המיותר וכאשר אנו שבעים יתר על המידה מה שמכונה בסלנג ״מפוצצים״ אנו מעמיסים על הגוף.

בנוסף, עקרונות התזונה הטבעית מתבססים גם על הדרך שבה אנו לועסים את המזון ועל הרגלי אכילה נכונים. ההמלצה הינה ללעוס את המזון היטב במטרה לאפשר לגוף לספוג את כל הרכיבים הנחוצים לו ולפרק אותו בצורה מיטבית. יש לאכול כמויות קטנות, להימנע מביצוע פעילות גופנית עצימה אחרי ארוחה מלאה ולהשתדל לאכול את הארוחה האחרונה לפחות כ-3 שעות לפני השינה.