שמירת אורח החיים בגיל השלישי

אורח חיים בריא יכול להיות המפתח לחיים מאושרים. לא קל לשמור על אורח חיים בריא ובטח לא לקשישים, שלעתים צריכים להתמודד עם מגוון רחב של בעיות. זה הזמן להבין מהו אורח חיים נכון, כיצד לספק אותו וכמובן למה זה כל כך חשוב במהלך שיקום גריאטרי לבני הגיל השלישי.

אורח חיים בריא בעיקר בגיל השלישי

אורח חיים בריא ונכון צריך להיות נחלת הכלל ולא רק של בני הגיל השלישי. עם זאת, אפשר להיות יותר ריאליים ולהבין שבגיל צעיר יותר, בגלל שהגוף חזק יותר והמצב שלו טוב יותר, אפשר לצרוך כל מיני דברים לא טובים כמו אלכוהול או אוכל מלא בסוכר ואפשר גם לאמץ את הגוף יותר ולא לספק לו מנוחה, הרבה יותר מאשר בני הגיל השלישי. עם הגיל מגיעות בעיות רבות ולכן החשיבות של שמירת אורח חיים בריא עולה הרבה יותר. כל אדם מבוגר מעל גיל 60 חייב לשים לב לעצמו ולגוף שלו ובעיקר אם הוא סובל ממחלות כלשהן, כמו למשל דמנציה או מחלות כרוניות אחרות.

לצרוך את כל מה שהקשיש צריך

הדבר הראשון שבני הגיל השלישי צריכים לעשות זה לצרוך את כל מה שהרופא אמר להם לצרוך. סביר להניח שבגיל השלישי כל אחד יעבור אצל הרופא מידי פעם, אפילו אם הוא בריא לחלוטין וזאת במטרה לבצע בדיקות תקינות כלליות. כמובן שבדיקות אלו יכולות להיות גם בהתאם למחלה כרונית כלשהי ולעתים יש צורך בשיקום גריאטרי שיכלול כמה תחומים. בסופו של דבר השיקום הגריאטרי יכול להיות בעייתי במיוחד אם המבוגר לא יצרוך את המזון שהוא צריך, כמו למשל מאכלים עשירים בברזל, או את התרופות שהוא צריך ליטול כדי להשתקם או כדי לעצור את ההידרדרות של מחלה מסוימת שיש לו.

לשמור על שגרה פעילה ככל הניתן

עוד דבר חשוב מאד לאורח חיים בריא לגיל השלישי זה לשמור ככל הניתן על פעילות. אם הגוף פועל זה מועיל לו בכמה רמות, בין היתר רמה הנפשית ולא רק ברמה הפיזיולוגית. בסופו של דבר שגרה פעילה הופכת את המבוגר למאושר יותר ולמעשה את כולנו, גם אם אנו לא שמים לב לכך. שגרה פעילה יכולה להיות המפתח לשיפור מצבו ולכן גם בשיקום גריאטרי היא מומלצת. את השגרה הזו אפשר לקבל בכל מקום, גם בדירה של המבוגר, גם בדיוק מוגן וגם בבית אבות. כל מה שצריך זה להבין את החשיבות של הפעילות הגופנית וכמובן לספק אפשרויות הולמות.

יש להפעיל גם את השכל והזיכרון

אין ספק שהפעילות הגופנית יכולה לעזור למבוגר ואף לעזור לשיקום שלו אך בסופו של דבר אי אפשר להתעלם מהבעיה הראשית והיא הבעיה קוגניטיבית. נכון שיש לא מעט בעיות רפואיות לכל מבוגר אך אם אתם רוצים לשמור על אורח חיים בגיל השלישי שיועיל עם הקשיש, הוא חייב להפעיל את השכל שלו ולשמור על רמת הזיכרון שלו. כל מיני פעילויות, משחקים ואקציות שיכולות לשפר או לשמור את רמתו הקוגניטיבית יכולים להועיל ולא סתם אלו פעילויות נפוצות מאוד בבית אבות.

חיי החברה הם החשובים ביותר

יכול להיות שהמבוגר יעשה ספורט בכל יום, ומידי פעם גם יתאמן במשחקי זיכרון כדי לשמור על הרמה שלו. מה כל אלו יעזרו אם הוא יהיה לבד כל היום? לא טוב היות האדם לבדו ולכן יש צורך לספק לו שגרה חברתית יותר. בבית אבות ובדיוק מוגן הוא יהיה עם אנשים גיל שלו אך גם אם לא, חשוב שחיי החברה שלו יהיו שמחים ושהוא יהיה שלם עמם.