פעילות גופנית לגיל מבוגר

כשאנו עוסקים בפעילות גופנית לגיל המבוגר חשוב קודם להגדיר מהו הגיל הזה ועל איזה טווח של גילאים אנו מדברים. הגיל השלישי הוא למעשה גיל 65 ומעלה כאשר גם בקבוצת גיל זו ניתן לעשות חלוקה של מבוגרים שיותר קל להם לעשות פעילות גופנית – הצעירים ברוחם ובכוחות הפיזי, זאת בהשוואה לקשישים שקצת יותר קשה להם להזיז את הגוף. יש חשיבות ניכרת לביצוע פעילות גופנית בכל גיל כחלק בלתי נפרד משגרת חיינו וחשוב להבין שפעילות גופנית בגיל מבוגר מסייעת להפחית את הסיכוי לחלות במחלות, מאריכה את חיינו, מאפשרת לנו לחיות חיים בריאים יותר, טובים יותר ומאוזנים יותר.

מכיון שהגיל המבוגר מביא איתו שינויים פיזיולוגיים רבים – אחד מהם הוא דלדול במסת השריר, מה שמקשה על אנשים בגיל המבוגר לבצע את כל אותן פעולות שהיו מסוגלים לבצע לפני מספר שנים. גם השינויים במסת העצם יכולים להוביל לפציעות כמו סדקים ואפילו שברים, שינויים במערכת לב ריאה ולכן יש להתאים את סוג הפעילות הגופנית ליכולות הפיזיות של אותו אדם מבוגר. פעילות גופנית תסייע לשפר את המצבים הללו ותאפשר לגוף להתמודד עם השינויים בצורה טובה יותר.

  • הליכה נמרצת, כזו שגורמת לנו להתנשף כאשר אנו הולכים, מקשה עלינו לדבר, מראה שעשינו את הפעילות הגופנית היומית שלנו בצורה טובה ויעילה.
  • שחייה נמרצת, עזו שתניע את כל השרירים והאיברים בתוך המים תסייע לשפר את סיבולת הלב ריאה, תחזק את שריר הלב ותשמור על תנועתיות במפרקים.
  • יש לבצע תחילה חימום של הגוף, לחמם את המפרקים והשרירים, זאת לפני שמתחילים להגביר את קצבו של הלב. חשוב מאוד לשלב עם הפעילות האירובית גם פעילות כוח. הרמה של שקיות מהסופר, עלייה במדרגות במקום במעלית – פעולות אלה ועוד יסייעו לנו לחזק את שרירי הידיים והרגליים וישפרו את שיווי המשקל שלנו אשר נחלשים עם הזמן.

את הפעילות יש כמובן לעשות בהדרגה, להיוועץ עם רופא ולהתאים את הפעילות בהתאם ליכולות שלנו. מספיק שנבחר לעצמנו פעולות פשוטות ונגישות כמו עלייה במדרגות, הרמת בקבוק מים של ליטר וחצי מול הטלוויזיה וכבר אנחנו נמצאים בדרך הנכונה.