מהי סתימת עורקים וממה היא נגרמת?

אחד מגורמי הסיכון הגבוהים בישראל מכונה סתימת עורקים או בשמה השני טרשת עורקים. מדובר במצב שבו בהדרגה כלי הדם עוברים סוג של הצרה כתוצאה משקיעה של שומנים מה שיוצר בשלב הבא גם דלקת.

רובד שומני בעצם מצטבר בדופן של העורקים ומייצר שינוי במבנה של הדופן. מה שקורה בשלב מאוחר יותר הוא שהדם שאמור לזרום ולעבור בעורקים מתקשה לעבור מה שיכול לגרום למפרצת ובשלב מאוחר יותר לסתימה של עורק ראשי וזה כבר יכול לגרום לתסחיף ריאתי, התקף לב או אפילו שבץ.

ממה היא נגרמת?

יש כל מיני סיבות או גורמים שיכולים לעודד סתימה של העורקים כמו למשל עישון, לחץ דם גבוה, תזונה לקויה המבוססת על אחוז גבוה של שומנים, סוכרת. חלק מהגורמים הם כמובן גנטיים אך חלקם ניתנים בהחלט לשינוי ולכן אם נקפיד על תזונה נכונה, פעילות גופנית מאוזנת ונמנע מעישון סיגריות, נפחית את הסיכוי לסתימת עורקים בעשרות אחוזים.

איך ניתן לזהות אותה בזמן?

ובכן, יש כל מיני תסמינים שיכולים לעזור לנו לזהות את הבעיה כמו למשל הגבלה ביכולת שלנו לבצע מאמץ, סוג של תחושת לחץ בזמן שאנו עושים איזשהיא פעולה בסיסית יכולים להעיד על כך. בנוסף, קוצר נשימה, חולשה, תשישות, הזעה מוגברת גם כן נחשבים לתסמינים שיכולים להעיד על סתימות עורקים. מכיון שבמקרים רבים טרשת עורקים יכולה להוביל לאירוע מוח, שיתוק בגפיים או בפנים, קושי ללכת, חולשה בפלג גוף אחד או בעיות בשדה הראייה יכולים להתפרש כתקדים למצב כזה.

 

מרחבי הרשת:
הרבלייף – חיים טבעיים יותר
מארק היוז – מייסד הרבלייף
הרבלייף תעניק חסות לספורטאים מצטיינים
הרבלייף מציגה: אבקת חלבון למגזר הדתי
הרבלייף – הסטוריה ותרומה לקהילה