מדרסים כחלק בלתי נפרד מפעילות גופנית

כפות הרגליים מכילות מפרקים רבים, המאפשרים להן גמישות כאשר הן נוחתות על סוגי משטחים שונים. מבנה עצמות כף הרגל כולל קשתות רוחביות וקשת אורכית מהאצבעות עד העקב, המאפשרות את בלימת הזעזועים ואת חלוקת העומס בין העצמות. גם לאצבעות כף הרגל תפקיד חשוב בהדיפה מהקרקע ובשמירה על שיווי המשקל. כאשר מבנה כף הרגל אינו תקין, כשיש צורך בפיזור לחץ על עצמות כף הרגל או כאשר בעיות במבנה כפות הרגליים גורמות לכאבי גב או אגן, מומלץ לבדוק הוספת מדרסים.

מדרסים לתמיכה בכף הרגל

מדרסים אורטופדיים מסייעים במקרים שבהם קיימת בעייה במבנה כפות הרגליים או פציעה שאינה מאפשרת תנועה מלאה. הם מאפשרים לשנות את אופן פיזור עומס הגוף על עצמות כפות הרגליים, מספקים תמיכה לתנועת המפרקים, בולמים זעזועים בכפות הרגליים ובעמוד השדרה ועל ידי כך מונעים כאבים ואפילו שברי מאמץ. הם תומכים בכף הרגל ואף מסייעים ספציפית לבעיות הנגרמות בשל קשת אורכית שקועה (פלטפוס). יתרונות נוספים שלהם כוללים שיפור הפעילות של מחזור הדם ויצירת סביבה נוחה לכף הרגל.

במקרים מסוימים, הדגמים הסטנדרטיים אינם מספקים את התמיכה הדרושה ויש צורך בהתאמה אישית של המדרס, בעיקר לפעילות גופנית הדורשת התאמה מרבית לכף הרגל, כאשר יש צורך בתיקון היציבה של כף הרגל ובמקרים של כאבי גב או אגן שנובעים ממנח הרגל על הרצפה. מדרסים אורתופדיים, לדוגמה, מתוכננים להקל לחצים המופעלים על הגב או על האגן, לתמוך בכף הרגל ולשפר את היציבה. אפשר לבחור בתכונות מדרס שמותאמות לסוגי פעילויות מסוימות כגון פעילות גופנית – מדרסים עם יכולת משודרגת לבלימת זעזועים בריצות או להפחתת לחץ על כפות רגליים ברכיבה על אופניים.

על מנת לוודא שהמדרסים אכן מאפשרים לשפר את הפעילות, חשוב לבצע בדיקה לצורך ההתאמה האישית שלהם. לאחר הכנתם נדרשת תקופת התאמה של כמה שבועות על מנת לוודא שהם אכן מותאמים למבנה כף הרגל באופן מושלם.

מדרסים בהתאמה אישית

כבר במאה ה-19 נעשו ניסיונות להתקנת מדרסים שמאפשרים את הגבהת הקשת האורכית של כף הרגל על מנת לפזר את הלחץ המופעל על כף הרגל. כיום, מדרסים מיוצרים ממגוון חומרי גלם: גרפיט, סיליקון, פולימרים וכיוצא באלה, בהתאמה אישית למבנה כף הרגל ולסוגי הפעילות הגופנית השונים. פעילות גופנית דורשת מקסימום מאמץ – לפעילויות אלו מומלץ לבחור במדרסים בהתאמה אישית ולא במדרסים הסטנדרטיים. מדרסים שמתוכננים בהתאמה לפעילות גופנית בנויים על מנת לפזר את העומס על כף הרגל, לתמוך בשרירים ולאפשר את ביצוע הפעולות הפיזיות באופן המיטבי, תוך התאמה מירבית של חלל הנעל לכף הרגל.