בריאות הנפש דרך סטיגמות ועד דרכי התמודדות 

אתם מכירים את זה, מגיע אליכם מישהו חדש לעבודה או לבניין, הוא נראה קצת ביישן ומכונס בעצמו, עם זאת עדיין יש לו עשרות כישורים רבים שהופכים אותו ליעיל לכל מקום עבודה וכל חלל אחר בו הוא ישהה. מה שאתה לא יודע שאדם זה חווה מחלת נפש מתמשכת, מחלת נפש שגורמת לו במצבים מסוימים להתנהג בצורות שונות – אנו מאמינים כבעל עסק או בעל דירה לא היית מכניס אותו לתוך כותלי החדר.

אנשים הסובלים מבעיות הקשורות לבריאות הנפש סובלים רבות מסטיגמות ותפיסות לא נכונות מצד החברה מה שגורם להם להיכנס לדיכאון עמוק יותר לתוך עצמם ומונע מהם השתלבות כמו שמגיעה להם בחברה. עם זאת יש עשרות דרכי טיפול שיכולים לעזור להם לחזור אל חיי היום-יום.

חולי נפש – סטיגמה

זה לא זר לנו, גם בסרטים אנו רואים את זה – עד לפני כמה עשורים וגם כ-יום מבלים מאות אלפי חולי נפש במדינות עולם שלישית כאשר הם כבולים למיטות, נמצאים בבידוד בתנאים מחמירים תוך כדי הציפייה שירפאו את עצמם ממקום זה. חולים אלו בילו כל חייהם במוסדות סגורים תוך כדי מחשבה שהם לא מספיק טובים, רק בגלל שסבלו מבעיה הקשורה לבריאות הנפש.

מיותר לציין כי לפחות כ- 90% מהחולים לא היוו שום סכנה מוחשית על אף אדם בחוץ ואף יכלו לנצל את כל כישוריהם ולתרום לחברה העולמית רבות.

כבר באמצע שנות ה- 20 בשלהי שנות ה-60 התחילו לפתח מספר תרופות אנטי חרדות אשר עוזרות לאנשים אלו לעבור את היום יום שלנו בצורה טובה, מה שגורם להם להתנהל בחיי היום-יום שלהם בצורה רגילה ללא שום מפריע. עם זאת, עדיין אנו רואים אנשים רבים מחזיקים בסטריאוטיפים ודעות קדומות אודות אנשים הסובלים מבריאות הנפש, אנו לא רוצים לכלול ואומרים שלרוב לא מדובר בכוונה רעה או ברצון להדיר אותם ממקומות אלא מרצון להתייעל ולעבוד מול אנשים "יותר צפוים" בלשון המעטה, ברגע שאנו מגלים על אדם שהוא חולה נפש עולים לנו אין ספור סרטים במספר קטן של שניות לגבי האדם, ברוב המקרים הם גם לא נכונים.

בריאות הנפש – התמודדות מצד המשפחות

כמה כבר דיברו אודות בריאות הנפש, סטיגמות, מה הם סוג המחלות הקיימות, תרופות אנטי פסיכוטיות הקיימות בשוק, שיטות מודרניות להפחתת תסמיני המחלה ועוד רבים. סובלים נוספים ממחלת הנפש הם משפחת המטופל, משפחת המטופל היו רגילים עד לא מזמן לאדם החי חיי שגרה רגילים, הולך לבית הספר, משרת שירות צבאי מלא בתור לוחם, כל הבנות רצו אותו, הבנים רצו להיות כמוהו – עד שלפתע יום אחד התפרצה המחלה.

בעקבות המחלה גם מצבם הנפשי והרפואי של משפחתו מדרדר, מדובר באחת הטלטלות הגדולות ביותר שמשפחה יכולה לחוות. השגרה היומית משתנה, כמו כן חלוקת התפקידים בבית מאחר והמטופל במקרים מסוימים לא יכול לבצע את מה שהוטל עליו בעבר, מערכות יחסים של שנים משתנות בהתאם לתחושות המטופל, כמו גם אתגרים חדשים הניצבים בפני המשפחה. אנו ממליצים במצבים כאלה להיעזר ביועץ רפואה נפשית או פסיכולוג מומחה בתחום בריאות הנפש על מנת לעבור את האתגר בהצלחה.